Jaka lampa do salonu – jak wybrać pasującą do wnętrza?
Istnieje wiele rzeczy do rozważenia przy wyborze lampy do salonu. Aby stworzyć niepowtarzalny efekt wizualny i jednocześnie dobrze doświetlić pomieszczenie, trzeba najpierw przejrzeć dziesiątki propozycji różnych producentów. Aby wybór był łatwiejszy, zebraliśmy w jednym miejscu szereg aspektów, jakie warto wziąć pod uwagę podczas wyboru lampy do salonu. Przedstawimy więc kilka wskazówek, jak wybrać idealną lampę dla swoich potrzeb!
Idealna lampa do salonu – na co zwrócić uwagę?
Wybierając lampę do salonu, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest wielkość pokoju. To do niej trzeba dopasować wielkość lampy tak, by nie była zbyt duża ani zbyt mała dla dostępnej przestrzeni – wówczas całość może wyglądać groteskowo. Drugim czynnikiem jest styl, w jakim planujemy urządzić salon (lub w jakim jest już urządzony). Lampa powinna dopełnić ogólną estetykę wnętrza, nie kłócić się z nią. Kolejna sprawa to to funkcja, jaką ma spełniać lampa – czy potrzebujesz jasnego, intensywnego światła, ponieważ zamierzasz np. pracować w salonie? Czy preferujesz delikatne, relaksujące światło do oglądania telewizji. Być może potrzebujesz dodatkowego oświetlenia w salonie do czytania książek? Ważny jest to, jaką atmosferę i nastrój chcesz stworzyć – lampa musi być dobrana do indywidualnych preferencji i oczekiwań.
Jak dobrać lampy do stylu salonu?
Warto, by lampa do salonu pasowała stylem do całego pomieszczenia. Dobrze, jeśli przemyślisz stylistykę i klimat wnętrza na samym początku, tak by całość była ze sobą spójna. Oczywiście są uniwersalne modele lamp, pasujące do większości styli, są jednak również bardziej specyficzne lampy, które mogą kłócić się z pozostałymi elementami wystroju wnętrza. Lampa mocno wpływa na klimat i charakter wnętrza, dlatego zastanów się, czy preferujesz styl nowoczesny, a może klasyczny? Czy chcesz podążać za modą i urządzić salon w stylu boho lub w skandynawskim klimacie, czy może preferujesz loftowy minimalizm? Kiedy już zdecydujesz się na kierunek aranżacyjny, możesz zawęzić swoje opcje. Do nowoczesnego wnętrza będą pasowały np. proste lampy podłogowe. Jeśli natomiast cenisz sobie klasykę, warto rozważyć ustawienie na komodzie ceramicznej lampy stołowej. Natomiast wielbicielom trendów z pewnością spodobają się wiszące lampy wiklinowe i lampy abażurowe z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna. Jeśli szukasz czegoś pomiędzy, jest wiele dostępnych opcji!
Z miłości do oryginalnych lamp
Poznaj najciekawsze kategorie lamp i daj się zaskoczyć swoją różnorodnością oraz innowacyjnymi rozwiązaniami! Dopasujemy lampę do każdego wnętrza!
Jaka lampa do salonu z aneksem kuchennym?
Jeśli jesteś posiadaczem popularnego obecnie rozwiązania, jakim jest salon połączony z aneksem kuchennym, warto byś dopasował lampę stylem do oświetlenia aneksu. Dobierając lampy do wspólnej przestrzeni dobrze jest pamiętać o tym, by całość dobrze ze sobą współgrała. Oczywiście nie muszą to być lampy z tej samej serii ani nawet tego samego producenta – ważne, by posiadały wspólne akcenty stylistyczne. Dla przykładu, posiadając loftowe oświetlenie nad wyspą kuchenną, zawieszenie klasycznego żyrandola w salonie nie byłoby dobrym pomysłem. Wówczas dobrze postawić na prostą, minimalistyczną lampę w stylu skandynawskim. Jeśli natomiast w aneksie kuchennym posiadamy jedynie oświetlenie funkcjonalne typu spot, to mamy większą dowolność wyboru lampy do salonu. Wówczas musimy pamiętać przede wszystkim o tym, by pasowała ona stylem do całego wnętrza.
Jaka lampa do salonu połączonego z jadalnią?
To samo tyczy się połączenia salonu z jadalnią (często jednocześnie te dwie przestrzenie połączone są także z aneksem kuchennym). Dobrze, by oświetlenie we wszystkich częściach salonu było spójne stylistycznie (choć jak wspomniano wcześniej, nie musi, a nawet nie powinno być takie samo). Nad blatami i stołami najbardziej funkcjonalną formą oświetlenia są lampy z kloszami skierowanymi do dołu – wówczas światło najlepiej oświetla blat, nie rażąc w oczy i daje przyjemny klimat. Przykładem mogą być tutaj industrialne lampy wiszące Manchester marki PR Home. Lampy mogą zwisać dość nisko nad blatem, bo nie ma obaw o uderzenie się głową w klosz. Daje to piękny efekt wizualny. Natomiast dobierając lampę do salonu (w okolicach sofy i stolika kawowego) warto, by światło było równomiernie rozprowadzone, a nie skierowane punktowo w dół. W tym miejscu lepiej sprawdzą się lampy abażurowe lub ażurowe lub nowoczesne żyrandole z kilkoma źródłami światła (na kilka żarówek). Ogólna stylistyka lamp z salonu powinna pasować do klimatu lamp w jadalni. Dla przykładu – do lamp industrialnych wiszących nad stołem świetnie pasować będą lampy w stylu boho i skandynawskim zawieszone w salonie nad kanapą. Z kolei jeśli nad stołem wiszą minimalistyczne lampy w stylu nowoczesnym, w salonie również możemy zdecydować się na nowoczesny żyrandol ze szklanymi kloszami.
Jakie lampy wybrać do dużego salonu a jakie do małego?
Oczywiście wielkość pomieszczenia, do którego dobieramy oświetlenie ma ogromne znaczenie. Dobranie zbyt małej lampy do dużego wnętrza lub zbyt dużej do małego mogłoby zepsuć efekty naszych starań. Przy dużych salonach (o powierzchni powyżej 30-40 metrów kwadratowych) warto pomyśleć o dużej lampie wiszącej (najlepiej o średnicy ponad 60-70cm). Warto wówczas rozważyć powieszenie kilku lamp obok siebie – obecnie bardzo modnym i efektowym rozwiązaniem jest montowanie 3 lamp z tej samej serii, ale o różnych średnicach, na różnych wysokościach obok siebie. Takie kompozycje są niezwykle efektowne i świetnie pasują do dużych przestrzeni. Natomiast jeśli jesteś posiadaczem małego salonu, wystarczy jedna lampa wisząca o średnicy ok. 40-60cm – np. lampa frędzle Frans marki Globen Lighting o średnicy 55cm. Niemniej jednak dobrze pamiętać, że bez względu na wielkość pomieszczenia, salon powinien być oświetlony z kilku źródeł – oprócz lampy wiszącej powinno znaleźć się miejsce na przynajmniej jedną lampę stojącą i/lub kinkiet.
Gdzie umieścić lampy w salonie?
Jak wspomniano wcześniej, warto pamiętać, że każde pomieszczenie powinno być oświetlone z kilku źródeł – jedna lampa wisząca nie wystarczy do stworzenia przytulnej atmosfery wnętrza. Nastrój tworzą przede wszystkim lampy stojące i kinkiety dekoracyjne. Istnieje kilka miejsc, w których można umieścić lampy w salonie. Jedną z opcji jest umieszczenie lampy po obu stronach kanapy. Stworzy to przytulną i intymną atmosferę w pokoju. Inną opcją jest umieszczenie lamp na stołach w rogach pokoju. Stworzy to bardziej zrównoważony i przestronny wygląd w salonie. Wielbicielom książek przyda się natomiast lampa podłogowa do czytania lub kinkiet.
Jaka lampa będzie odpowiednia do niskiego salonu?
W niższych wnętrzach – przy wysokości sufitu mniejszej niż 240-250cm, warto skupić się na oświetleniu salonu za pomocą lamp stojących tworzących nastrój. Oświetlenie sufitowe powinno być zaś minimalistyczne – mogą to być oprawy typu spot lub plafony do salonu. Natomiast dobierając lampę nad stolik kawowy można pokusić się na lampę wiszącą o płaskim kształcie – np. kapelusz rattanowy Wella marki PR Home lub druciana lampa wisząca Ray marki Globen Lighting. Lampy te mimo dużej średnicy i efektownego wyglądu, mają płaski kształt i są ażurowe, nie przytłoczą więc niskiego pomieszczenia.
Jakie światło wybrać do salonu – ciepłe czy zimne?
Dobór barwy oświetlenia jest bardzo ważny, ale w bardzo dużej mierze jest to kwestia gustu i upodobań. Rozważ więc, jaki nastrój chcesz wykreować w salonie. Jeżeli chcesz tworzyć ciepłą i przytulną atmosferę, wybierz żarówki o ciepłej barwie światła – czyli ok. 3000K. Do nastrojowych lamp dekoracyjnych możesz wybrać jeszcze cieplejszą barwę światła – 2000-2500K – takie żarówki dekoracyjne przypominają światło świecy i są stosowane w lampach bez klosza. Jeśli natomiast preferujesz nowoczesną atmosferę zachęcającą do pracy, wybierz żarówki o neutralnej bądź zimnej barwie światła. To nada pomieszczeniu energetyzujący charakter i stworzy bardziej współczesną atmosferę. Miej jednak na uwadze, że wieczornemu relaksowi na kanapie najbardziej sprzyjać będzie światło o ciepłej barwie.