Kto wynalazł żarówkę czyli historia żarówki

historia zarowki

Żarówka, choć wydawałoby się czymś tak oczywistym, to jednak produkt, który ma swoją ciekawą historię. Pierwsze żarówki powstały już w 1802 roku! Przez lata zmieniały się one nie do poznania. Jak to się stało, że pierwsza żarówka była naftowa? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł.

Krótka historia żarówki

Początki żarówek sięgają 1802 roku, kiedy to angielski wynalazca Humphry Davy skonstruował pierwszą żarówkę naftową. Była to żarówka zrobiona z metalowej szpuli i prześcieradła, które otoczone było maźniętą w mleku sodzie. Podczas gdy Davy był odkrywcą żarówek naftowych, to jego wynalazek nie miał szczególnego zastosowania. Dopiero po latach inny wynalazca, Thomas Edison, opatentował diabelski pomysł i stworzył pierwszą skuteczną żarówkę elektryczną.

Thomas Edison opatentował swoje dziecko 6 października 1879 roku. Jego projekt zakładał użycie dwóch drutów wykonanych z rdzenia żelaznego oraz małego kawałka miedzi. Drut ten był umieszczony w szklanej bańce i otoczony przez tlenek glinu, aby utrzymać jednorodny poziom ciśnienia. Kiedy do tego układu doprowadzono prąd elektryczny, na początku powstała bardzo mała iskra, która zapoczątkowała powolny proces nagrzewania się żarówki.

Pierwsza żarówka

Pierwsza żarówka opatentowana przez Edisona miała bardzo duże wymiary – jej długość była równa 12 calom, a jej szerokość wynosiła 6 cali. Przy takiej wielkości potrzebne były ogromne ilości energii do jej włączenia, dlatego też żarówka ta była uważana za bardzo drogi produkt.

Do dziś znacznie się zmieniło – żarówki są teraz mniejsze i skuteczniejsze. Obecne żarówki LED dobrze oświetlają nasze domy i wydają dużo mniej energii niż ich starsza odpowiednia. Bez wątpienia możemy podziękować Edisonowi za wynalezienie żarówki, która do dziś jest jednym z najważniejszych produktów używanych w naszym codziennym życiu. Dziś możemy kupić podobne i użyć w naszym domu tak zwane dekoracyjne żarówki edisona.

edison zarowka

Kim był Thomas Alva Edison

Thomas Edison urodził się 11 lutego 1847 roku w Milanzie, Ohio, w Stanach Zjednoczonych. Był to amerykański przedsiębiorca, inżynier i wynalazca. Jego najbardziej znanym wynalazkiem jest żarówka elektryczna. Edison był również pionierem w dziedzinie produkcji filmów. Przez wszystkie lata swojego życia Edison wynalazł lub dopracował około 1000 produktów, które do dziś mają znaczenie dla naszej codzienności. Zmarł 18 października 1931 roku, pozostawiając nam swoje wynalazki i cenne lekcje.

Z miłości do oryginalnych lamp

Poznaj najciekawsze kategorie lamp i daj się zaskoczyć swoją różnorodnością oraz innowacyjnymi rozwiązaniami! Dopasujemy lampę do każdego wnętrza!

Wynalazca żarówki – Thomas Alva Edison

Podsumowując, bez względu na to kim był pierwszy wynalazca żarówki, to dzięki Thomasowi Edisonowi możemy cieszyć się skuteczną i oszczędną w energię żarówką, która do dziś jest niezastąpionym elementem naszych domów. Dlatego warto docenić postać Edsiona i historyczne znaczenie, jakie ma dla naszej codzienności. Jego wynalazek jest nadal używany, a dzięki jemu możemy śmiało powiedzieć – kto wynalazł żarówkę? Thomas Edison.

Z czego zbudowana jest żarówka

Żarówka składa się ze szklanej bańki, wolframowego żarnika i metalowej podstawy. Żarnik jest tą częścią żarówki, która emituje światło. Wykonany jest z wolframu, ponieważ jest to bardzo mocny metal, który może wytrzymać wysokie temperatury bez topienia się. Metalowa podstawa jest połączona z dwoma stykami elektrycznymi, które umożliwiają przepływ prądu przez żarnik. Żarówka jest wypełniona gazem takim jak argon lub azot pod niskim ciśnieniem. Taka izolacja zapobiega uszkodzeniu elementów przez ciepło wytwarzane wewnątrz żarówki, a także pomaga rozprowadzić je bardziej równomiernie w całym pomieszczeniu. Na tym właśnie polega działanie żarówki.

Jak działa żarówka żarowa

Żarówka jest urządzeniem, które wykorzystuje energię elektryczną do wytwarzania ciepła. To ciepło powoduje, że żarnik wewnątrz żarówki świeci, emitując światło. Żarnik wykonany jest z wolframu, który jest bardzo wytrzymałym metalem, który może wytrzymać wysokie temperatury bez topienia się. Każdy inny metal stopiłby się pod wpływem ogromnego ciepła generowanego przez prąd elektryczny. Aby utrzymać stałą temperaturę wewnątrz żarówki, jest ona wypełniona gazem takim jak argon lub azot pod niskim ciśnieniem. Gazy te działają jak izolacja, rozprowadzając ciepło wytwarzane przez żarnik i zapobiegając jego stopieniu lub nadmiernemu nagrzaniu do prawidłowego funkcjonowania. W zasadzie tak właśnie działa żarówka – przekształcając energię elektryczną w energię świetlną!

Jak działa żarówka LED

Żarówki LED działają inaczej niż żarówki żarowe, ponieważ nie posiadają żarnika. Zamiast tego do generowania światła wykorzystują małe diody elektroluminescencyjne. Dioda to dwuprzewodowy element elektroniczny, który umożliwia przepływ prądu tylko w jednym kierunku. LED jest skrótem od Light Emitting Diode. W żarówce LED każda dioda umieszczona jest w specjalnie zaprojektowanej miseczce reflektora. Gdy przez diodę przepływa prąd, emituje ona światło we wszystkich kierunkach. Dzięki zastosowaniu kilku diod, żarówka może być bardzo mała, a jednocześnie zapewnia taką samą ilość światła jak żarówka żarowa.

Ponieważ nie ma żarnika, który mógłby się złamać, żarówki LED są znacznie trwalsze od żarówek i mogą działać nawet do 50 000 godzin, czyli około 10 razy dłużej niż żarówka. Diody LED są również znacznie bardziej energooszczędne, zużywają do 90% mniej energii elektrycznej niż żarówka wolframowa.

Ciekawostki o żarówkach

  1. Kiedy Thomas Edison wynalazł swoją żarówkę, 23 innych ludzi stworzyło już podobne urządzenie.
  2. Humphry Davy wynalazł pierwsze światło elektryczne w 1802 roku.
  3. Pierwsza żarówka została wynaleziona przez Warrena De la Rue w 1820 roku.
  4. Z energii, którą zużywa żarówka, tylko 10% idzie na wytworzenie światła; pozostałe 90% jest marnowane jako ciepło.
  5. W siedzibie straży pożarnej przy 4550 East Avenue w Livermore w Kalifornii znajduje się żarówka, która świeci się niemal bez przerwy od 1901 roku (została wyłączona raz, na 10 minut, w 1976 roku podczas wybuchu pożaru).
  6. Szybki ruch gazów wewnątrz żarówek powoduje częste migotanie światła, niezauważalne dla większości ludzi. Niemniej jednak może ono przeszkadzać w koncentracji, jeśli próbujesz pracować w jego pobliżu.