Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym – nowoczesne i klasyczne pomysły

Lampa rattanowa pasująca zarówno do części kuchennej, jak i dziennej, to świetny pomysł na oświetlenie salonu z aneksem kuchennym

Jeśli jesteś posiadaczem popularnego obecnie rozwiązania, jakim jest salon połączony z aneksem kuchennym, warto pomyśleć nad dopasowaniem stylu oświetlenia tak, by pasowało do obu części pomieszczenia. Odpowiednie oświetlenie salonu z aneksem kuchennym nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ lampy kuchenne pełnią inne funkcje niż te w strefie dziennej, a mimo to powinny do siebie pasować. Podpowiemy więc, jak dobrać oświetlenie tak, by zachwycało designem a zarazem odpowiednio doświetlało wnętrza.

Jakimi zasadami kierować się przy planowaniu oświetlenie salonu z aneksem kuchennym?

Dobierając lampy do wspólnej przestrzeni dobrze jest pamiętać o tym, by całość dobrze ze sobą współgrała. Oczywiście nie muszą to być lampy z tej samej serii ani nawet tego samego producenta – ważne, by posiadały wspólne akcenty stylistyczne. Dla przykładu, posiadając loftowe oświetlenie nad wyspą kuchenną, zawieszenie klasycznego żyrandola w salonie nie byłoby dobrym pomysłem. Wówczas dobrze postawić na prostą, minimalistyczną lampę w stylu skandynawskim. Jeśli natomiast w aneksie kuchennym posiadamy jedynie oświetlenie funkcjonalne typu spot, to mamy większą dowolność wyboru lampy do salonu. Wówczas musimy pamiętać przede wszystkim o tym, by pasowała ona stylem do całego wnętrza.

Jak dobrać oświetlenie do stylu kuchni i salonu?

Wybierając oświetlenie zarówno do salonu, jak i do kuchni, dwie najważniejsze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę, to wielkość pomieszczenia oraz jego styl. Pamiętaj także, że w funkcjonalnym pomieszczeniu powinno być więcej niż jedno źródło światła. Warto mieć także na uwadze wysokość pomieszczenia – do niższych wybieraj plafony lub oświetlenie typu spot, natomiast w wyższych wnętrzach masz większą dowolność. Do kuchni będą pasowały głównie lampy wykonane z odpornych na tłuszcz i brud materiałów, które łatwo będzie wyczyścić. Idealne będą lampy szklane do kuchni, a także lampy metalowe. Unikaj lamp wykonanych z tkaniny. Jeśli chodzi o salon, to również warto, by lampa pasowała stylem do całego pomieszczenia. Dobrze, jeśli przemyślisz stylistykę i klimat wnętrza na samym początku, tak by całość była ze sobą spójna. Oczywiście są uniwersalne modele lamp, pasujące do większości styli, są jednak również bardziej specyficzne lampy, które mogą kłócić się z pozostałymi elementami wystroju wnętrza. Wielbicielom trendów z pewnością spodobają się wiszące lampy wiklinowe i lampy abażurowe z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna.

Z miłości do oryginalnych lamp

Poznaj najciekawsze kategorie lamp i daj się zaskoczyć swoją różnorodnością oraz innowacyjnymi rozwiązaniami! Dopasujemy lampę do każdego wnętrza!

Ile lamp do salonu z aneksem kuchennym?

Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, dlatego zdecydowanie warto postawić na mocne doświetlenie pomieszczenia. Jasno powinno być zarówno na wszystkich blatach roboczych, jak i na środku pomieszczenia. Postaw więc na mocne żarówki LED. Możesz oczywiście dodać także oświetlenie dekoracyjne o słabszej mocy, jednak powinno ono stanowić tylko uzupełnienie podstawowego oświetlenia kuchni. Pamiętaj o zaplanowaniu lamp wiszących nad wyspą lub półwyspem kuchennym, a także o oświetleniu podszafkowym. W nowoczesnej kuchni możesz np. zawiesić industrialne lampy wiszące nad wyspą kuchenną, a pozostałą przestrzeń doświetlić listwami i spotami LED.

Ilość lamp powinna oczywiście zależeć od wielkości pomieszczenia oraz ilości blatów roboczych, a także wielkości części dziennej. Dla przykładu w salonie z aneksem o powierzchni 25 metrów kwadratowych z wyspą/półwyspem kuchennym warto zawiesić jedną lub dwie lampy nad wyspą, dodać oświetlenie typu spot i podszafkowe, natomiast w części dziennej pamiętać o lampie wiszącej nad stołem jadalnianym a także lampie wiszącej nad stolikiem kawowym. Do tego warto dodać lampę stojącą do czytania lub dekoracyjną, dającą nastrój i odpowiednią atmosferę.

Jakie oświetlenie nad wyspę?

Nad wyspą kuchenną najlepiej powiesić lampy szklane lub metalowe z kloszami skierowanymi ku dołowi – tak, by lampy nie raziły w oczy, a dobrze doświetlały powierzchnię roboczą. Inną opcją są lampy szklane – np. szklane kule Bretagne – również odporne na tłuszcz i brud – do takich lamp warto dobrać żarówki dekoracyjne. Żarówki dekoracyjne sprawdzą się świetnie także przy lampach o płaskim kształcie, gdzie żarówki będą ładnie wyeksponowane. Przy tym wyborze trzeba jednak mieć na uwadze, że uzyskując ciekawy efekt dekoracyjny, tracimy trochę na funkcjonalności, ponieważ słabsze żarówki dekoracyjne gorzej doświetlą powierzchnię roboczą. Świetnym wyborem oświetlenia nad wyspę kuchenną są minimalistyczne lampy metalowe z dyfuzorem światła zamontowanym u dołu klosza, który pięknie rozprasza światło – takie jak lampy metalowe do kuchni Jojo marki PR Home. Dobierając lampy nad wyspę kuchenną warto pamiętać, by zachować między nimi odpowiedni odstęp. Trzeba również pamiętać, by dobrać wielkość lamp do wielkości wyspy, a także nie zawieszać lampy ani zbyt nisko, ani zbyt wysoko, tak by dobrze doświetlały blat, jednocześnie nie przesłaniając widoku osobom pracującym przy wyspie.

Czy można oświetlić salon światłem z kuchni?

Do oświetlenia salonu można jak najbardziej użyć lamp zamontowanych w kuchni. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza wówczas, gdy potrzebujemy delikatnego oświetlenia w części dziennej, a nie chcemy w niej zapalać głównych lamp, ponieważ ich moc jest dla nas zbyt duża. Sprawdzi się to np. podczas oglądania filmu. Najczęściej zapalamy wówczas te słabsze lampy w kuchni lub korzystamy z dekoracyjnych listew typu LED. Warto jednak pamiętać, że jeśli korzystamy z takiego rozwiązania, oznacza to, że w salonie nie dysponujemy wystarczająco funkcjonalnym oświetleniem spełniającym nasze potrzeby. Zamiast korzystać z oświetlenia kuchennego, warto doposażyć część dzienną w lampę stojącą z żarówką dekoracyjną o małej mocy, taką jak lampa stołowa Mammut marki Globen Lighitng. Taka lampka pięknie udekoruje nam pomieszczenie, jednocześnie zapewniając klimatyczne światło podczas długich jesiennych wieczorów.

Czy można oświetlić kuchnię światłem z salonu?

Oświetlenie kuchni światłem z salonu nie jest natomiast zbyt dobrym pomysłem. Światło w części dziennej powinno być delikatniejsze i bardziej przytłumione niż w kuchni, tak by zapewnić odpowiednią atmosferę i odpoczynek. Natomiast światło kuchenne powinno być mocniejsze i chłodniejsze, odpowiednie do pracy. Tak więc światło z salonu może przydać się jedynie podczas klimatycznej imprezy mającej swoje zakończenie w kuchni, natomiast z pewnością nie podczas gotowania.

Oświetlenie nad stół do strony jadalni

Dobrze, by oświetlenie we wszystkich częściach salonu było spójne stylistycznie (choć jak wspomniano wcześniej, nie musi, a nawet nie powinno być takie samo). Nad blatami i stołami najbardziej funkcjonalną formą oświetlenia są lampy z kloszami skierowanymi do dołu – wówczas światło najlepiej oświetla blat, nie rażąc w oczy i daje przyjemny klimat. Przykładem mogą być tutaj industrialne lampy wiszące Manchester marki PR Home. Lampy mogą zwisać dość nisko nad blatem, bo nie ma obaw o uderzenie się głową w klosz. Daje to piękny efekt wizualny. Natomiast dobierając lampę do salonu (w okolicach sofy i stolika kawowego) warto, by światło było równomiernie rozprowadzone, a nie skierowane punktowo w dół. W tym miejscu lepiej sprawdzą się lampy abażurowe lub ażurowe lub nowoczesne żyrandole z kilkoma źródłami światła (na kilka żarówek). Ogólna stylistyka lamp z salonu powinna pasować do klimatu lamp w jadalni. Dla przykładu – do lamp industrialnych wiszących nad stołem świetnie pasować będą lampy w stylu boho i skandynawskim zawieszone w salonie nad kanapą. Z kolei jeśli nad stołem wiszą minimalistyczne lampy w stylu nowoczesnym, w salonie również możemy zdecydować się na nowoczesny żyrandol ze szklanymi kloszami.

Lampy nad stolem w jadalni - lampy Manchester PR Home
Industrialne lampy wiszące ze światłem skierowanym w dół – idealne nad stół w jadalni – lampy Manchester marki PR Home