,

Piękno przemijania, czyli lampy w stylu wabi sabi

Podwojna lampa wiszaca Ashby PR Home metal drewno

Wabi sabi to filozofia rodem z Japonii. Wabi oznacza prostotę, sabi natomiast to umiłowanie piękna pochodzącego z upływu czasu. Innymi słowy trend ten pokazuje nam, że ładne jest niekoniecznie to, co nowe i perfekcyjne. Wręcz przeciwnie, piękne są przedmioty nadszarpnięte zębem czasu, mające swoją historię i duszę, a zarazem proste i nieidealne. Filozofia ta to przeciwieństwo wszechobecnego perfekcjonizmu, pokazuje jak bardzo jesteśmy zmęczeni ciągłą gonitwą i nadążaniem za modą. Idąc tym tropem, nie powinniśmy zbytnio skupiać się nad urządzaniem idealnego wnętrza, lecz na przebywaniu w nim. Pomieszczenie w stylu wabi sabi powinno być funkcjonalne i wypełnione przedmiotami z duszą. Oczywiście nie wszyscy są w posiadaniu starych przedmiotów, poszukując wyposażenia i dodatków warto więc zwrócić uwagę na przedmioty ponadczasowe, wysokiej jakości i często umyślnie postarzone. Takie są właśnie lampy w stylu wabi sabi.

Wnętrze w stylu wabi sabi

Urządzając wnętrze w stylu wabi sabi, postaw przede wszystkim na naturalne materiały, takie jak drewno, wiklina, rattan czy tkaniny (np. len, bawełna). Do wnętrza wabi sabi idealnie będą pasowały np. lampy wiklinowe Ava lub rattanowe lampy Keysha. Postaw na stonowane barwy ziemi: biele, beże, szarości i brązy. Nie przywiązuj wagi do szczegółów takich jak gładkie ściany czy idealnie polakierowane meble, skup się raczej na wysokiej jakości materiałach, takich jak drewno lub mosiądz, bardziej niż na dokładności wykonania. Styl wabi sabi odnajdziesz np. w drewnianych oprawkach Notice lub surowych, mosiężnych lampach Liverpool marki PR Home. Odnajdź piękno w tym, co niedoskonałe, wykonane ręcznie, unikalne.

Wiklinowa lampa wiszaca w stylu wabi sabi Ava

Lampa wiklinowa Ava – idealna do wnętrz w stylu wabi sabi

Lampa rattanowa Keysha PR Home

Lampy z naturalnego rattanu idealnie wpisują się w styl boho oraz klimat wabi sabi

Drewniane oprawki Notice PR Home

Seria prostych lamp Notice wykonanych z postarzanego drewna

Industrialne lampy Liverpool PR Home

Surowe mosiężne lampy w kolorze postarzanego srebra marki PR Home

Lampy w stylu wabi sabi

Wybierając oświetlenie w stylu wabi sabi, warto kierować się podobnymi zasadami, tzn. wybierać przedmioty ręcznie wykonane, postarzane, z wysokiej jakości materiałów. Filozofia wabi sabi idzie w parze ze stylem industrialnym (surowe, mosiężne lampy) oraz z klimatem vintage (stare lub postarzane przedmioty). Obecnie producenci oferują ogromny wybór postarzanych lamp, idealnych do wnętrz w stylu wabi sabi. Warto więc zwrócić uwagę na ciężkie mosiężne lampy o surowym, unikalnym wykończeniu, takie jak lampy Rochester marki PR Home. Klasyczne, plastikowe lampy typu spot warto zastąpić postarzanymi, metalowymi plafonami Notice lub minimalistycznymi kinkietami Point. Idealnie w klimacie wabi sabi odnajdą się również lampy z kolekcji Ashby PR Home: to połączenie surowo wykończonego metalu oraz postarzanego drewna.

Mosiezne lampy wiszace Rochester PR Home

Ciężkie, industrialne lampy Rochester szwedzkiej marki PR Home

Minimalistyczne kinkiety Point PR Home

Kinkiety Point mogą być montowane również jako oryginalne lampy sufitowe typu spot

Mosiezne oprawki Notice w stylu vintage

Seria surowych mosiężnych oprawek Notice z dekoracyjnymi żarówkami

Industrialna lampa stolowa Uptown PR Home

Surowo wykończony klosz lampy Uptown doda wnętrzu oryginalnego, loftowego klimatu

Kolekcja Ashby od PR Home to lampy w stylu wabi sabi

Podwójna lampa wisząca Ashby o surowym wykonaniu nawiązującym do stylu wabi sabi

Lampa wiszaca Ashby vintage PR Home metal drewno

Ashby to połączenie surowo wykończonego metalu z postarzanym drewnem

Lampy stołowe z terakoty

Lampy w stylu wabi sabi to również ceramika oraz lampy stołowe z terakoty, czyli rodzaju wypalanej gliny. Materiał ten znany był już w starożytnej Grecji i Rzymie, teraz natomiast idealnie odnajdzie się we współczesnym wnętrzu. Renomowany, szwedzki producent lamp – firma Watt&Veke, wprowadziła niedawno nową kolekcję unikalnych lamp stołowych wykonanych z terakoty. Wraz z lnianymi abażurami w naturalnych barwach, lampy z terakoty świetnie odnajdą się we wnętrzach urządzonych w stylu wabi sabi.

Lampa stolowa z terakoty Ellen z lnianym abazurem

Kolekcja lamp stołowych z terakoty marki Watt&Veke idealnie wpisuje się w styl wabi sabi

Lampa stolowa z terakoty Cliff z lnianym abazurem

Lampy stołowe z terakoty idealnie wyglądają w połączeniu z lnianymi abażurami w naturalnych kolorach