Oświetlenie minimalistyczne – lampy loftowe

Industrialne lampy stołowe z podstawą z betonu architektonicznego

W ostatnim czasie panuje moda na minimalizm w niemalże każdym aspekcie życia. Ogrom możliwości spowodował, że we wnętrzach szukamy przede wszystkim spokoju i ciszy. Gwarancją tego może być dobór odpowiednich dodatków, a także oświetlenia, które nie przytłoczy pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem są lampy loftowe, które są niezwykle stylowe i klimatyczne, a jednocześnie idealnie wpisują się we wspomniany trend.

Styl loftowy – czym się charakteryzuje?

Styl loftowy, zwany także industrialnym, narodził się w latach 50-tych w Stanach Zjednoczonych. Natomiast w latach 60. i 70., za sprawą artystów takich jak Andy Warhol, zyskał artystycznego szyku. Do Polski trafił dopiero na początku lat 90., a obecnie wykorzystywany jest nie tylko w pomieszczeniach pofabrycznych, kamienicach czy loftach, ale także zwykłych domach, mieszkaniach, jak również restauracjach i barach. Obecnie każdemu wnętrzu możemy bez problemu dodać odrobinę industrializmu za pomocą takich elementów wykończenia jak surowe ściany, wyeksponowane fragmenty instalacji, betonowe blaty, a przede wszystkim oświetlenie. Z pomocą przychodzą nam tutaj lampy loftowe.

Miedziana lampa wisząca Aron Watt&Veke

Lampa wisząca Aron Watt&Veke wykonana została z miedzi, dzięki czemu z biegiem lat pokrywa się patyną i nabiera coraz większego uroku. Stanowi ozdobę jadalni w stylu skandynawskim.

Industrialna lampa stołowa Edison Watt&Veke

Oryginalna industrialna lampa stołowa Edison przenosi nas w inny wymiar…

Lampa przykręcana do blatu Tuben Watt&Veke

Industrialna lampa przykręcana do blatu Tuben Watt&Veke – oryginalna alternatywa dla klasycznej lampy biurkowej.

Lampy loftowe – inspiracje

Designerzy prześcigają się w pomysłach na stylowe lampy loftowe – ostatnim hitem są te z żarówkami dekoracyjnymi (zwane żarówkami Edisona). Lampy te nawiązują do czasów, gdy stanowiska pracy w fabrykach oświetlane były samymi żarówkami zwisającymi na kablach. Takie minimalistyczne oświetlenie składa się przede wszystkim z prostej, surowej podstawy lub oprawki z kablem (często mosiężnej lub miedzianej) – efekt lampy tworzy natomiast sama żarówka. Przykładem są tutaj lampy wiszące ze szkła – lampy szklane kule, które pięknie eksponują dekoracyjną żarówkę. Wyjątkowo prezentują się także industrialne lampy stołowe i kinkiety z betonową podstawą.

Industrialne lampy stołowe z podstawą z betonu architektonicznego

Industrialne lampy stojące z podstawami z betonu architektonicznego oraz żarówkami Edisona Watt&Veke

Oprawki z kablem i wtyczką Notice

Dekoracyjne oprawki z kablem Notice w stylu loftowym

Lampa szklana kula Bretagne PR Home

Lampa wisząca szklana kula Bretagne szwedzkiego producenta PR Home – Lampy szklane kule w połączeniu z dekoracyjnymi żarówkami wyglądają świetnie we wnętrzach w stylu industrialnym i skandynawskim.

Gdzie powiesić oprawkę z kablem?

Minimalistyczne oświetlenie industrialne to nie tylko popularne, ciężkie lampy loftowe, wieszane nad stołem lub blatem. Obecnie coraz częściej wybierane są oprawki z kablem – wówczas oprawka sama w sobie przyciąga uwagę. Oprawki z kablem często wykonane są z mosiądzu lub miedzi, zawieszone na dekoracyjnych, tekstylnych kablach w wielu kolorach do wyboru. Wyposażone są we wspomniane wcześniej żarówki Edisona. Bardzo często dekorację stanowi tutaj sam kabel, który jest długi (dłuższy niż w zwyczajnych lampach, często sięga nawet 4 metrów) i dekoracyjnie opleciony. Kable w takich oprawkach często zakończone są wtyczką. To nietuzinkowy pomysł np. na oświetlenie przy łóżku lub lustrze w łazience. Świetnie wyglądają również w rzędzie nad blatem lub barem w kuchni.

Kolorowe oprawki z kablem Loft Bala

Loft Bala to seria oryginalnych oprawek z kablem dostępnych w wielu pięknych kolorach

Oprawki z kablem Notice - lampy loftowe

Dekoracyjne oprawki z kablem i wtyczką szwedzkiego producenta PR Home

Oprawka z kablem Jute

Oświetlenie minimalistyczne – oprawka na jutowym kablu od Watt&Veke

Oprawka z kablem i wtyczka Edge

Oprawki z kablem jako pomysł na oświetlenie przy łóżku w sypialni