Trendy w oświetleniu w 2018 roku

Lampa wiszaca Paddington matowa zielen vintage

Trendy w oświetleniu – co nowego przyniesie rok 2018?

Obserwując najnowsze w trendy w oświetleniu, łatwo jest zauważyć kilka zmian. Przede wszystkim, królują naturalne materiały – jest ich jeszcze więcej, niż wcześniej. Są to nie tylko drewno, czy wiklina, ale przede wszystkim tkaniny. Coraz bardziej popularne stają się abażury – zarówno te do lamp stojących, jak i wiszących. Są to głównie abażury pokryte tkaninami takimi jak aksamit, jedwab, len, czy też bawełna. Na popularności zyskuje także styl rustykalny oraz vintage. Choć minimalizm wciąż jest modny, to na salony wkracza także bogato zdobiony styl art-deco. Styl industrialny także przechodzi przemianę – wkraczają do niego najmodniejsze kolory sezonu, takie jak butelkowa zieleń czy matowy mosiądz, coraz popularniejszy staję się również błysk. Chrom czy połyskliwe złoto widoczne jest w coraz większej liczbie projektów.

Styl rustykalny – lampy wiklinowe i drewniane

Coraz więcej z nas tęskni za naturą i z nostalgią spogląda w przeszłość – stąd popularność stylu rustykalnego oraz klimatów vintage. Świetnie się w nie wpisują zarówno drewniane, celowo postarzane lampy stołowe (np. lampy Cottage), jak i lampy wiszące wykonane z wikliny (jak wiklinowa lampa wisząca Cebu lub duża lampa wiklinowa Maja).

Drewniane lampy stolowe Cottage

Rustykalne lampy stołowe Cottage wykonane z postarzanego drewna

Wiklinowe lampy wiszace Maja

Duże lampy wiszące wykonane z wikliny, idealnie wpisują się w styl rustykalny

Naturalne materiały – w świecie abażurów

Do łask wracają abażury. Królują naturalne materiały, zarówno len i bawełna, jak i bardziej wyrafinowane – aksamit, jedwab. Abażury to świetny sposób na dekorację wnętrz – dodają wyjątkowego klimatu i mogą wprowadzić do wnętrza zarówno określony styl, jak i kolor. Pięknie wyglądają zarówno aksamitne abażury wiszące Malmo, jak i bawełniane plafony Stonewash. Szyku i elegancji dodadzą abażury z jedwabiu, np. abażur Randy w kolorze głębokiego burgundu.

Abazury wiszace Malmo

Abażury wiszące wykonane z aksamitu w modnych kolorach

Plafony lampy sufitowe tekstylne Stonewash

Bawełniane plafony sufitowe – idealne rozwiązanie do sypialni i do pomieszczeń z niższym sufitem

Lampa stolowa Lenny chrom z jedwabnym abazurem

Elegancka lampa stołowa Lenny chrom z jedwabnym abażurem w kolorze burgundu

Styl industrialny – mat czy połysk

Styl industrialny nie traci na popularności, jednak w tegorocznych trendach wkraczają do niego nowe elementy – m.in. połysk. Producenci lamp proponują nowe wersje kolorystyczne popularnych modeli, np. lampa industrialna Manchester w kolorze błyszczącego złota, lub lampa stołowa Vasa dostępna zarówno w wersji złotej jak i w kolorze chromu. Popularny jest również głęboki, elegancji mat – np. industrialna lampa Paddington w kolorze butelkowej, matowej zieleni.

Industrialna lampa wiszaca Manchester zlota

Klasyczna industrialna lampa wisząca w modnym kolorze błyszczącego złota

Blyszczace lampy stolowe Vasa z aksamitnymi abazurami

Lampy stołowe Vasa w kolorze błyszczącego złota lub chromu z aksamitnymi abażurami

Lampa wiszaca Paddington matowa zielen vintage

Industrialna lampa wisząca w modnym, matowym wykończeniu w kolorze butelkowej zieleni

Ponadczasowy minimalizm w najnowszym wydaniu – oprawki z kablem

Minimalizm również nie wychodzi z mody. Producenci ciągle poszerzają ofertę oprawek na kablu, których dopełnieniem są efektowne żarówki dekoracyjne. Możemy zastosować zarówno oprawki mosiężne lub miedziane (np. miedziana oprawka z kablem Notice), jak i oprawki wykonane z drewna (np. drewniana oprawka z kablem Columbus). Świetnie w ten styl wpisują się także druciane lampy wiszące Ring.

Minimalistyczne lampy druciane Ring

Ażurowe lampy wiszące Ring wykonane z drutu

Styl vintage i art-deco – elegancja wraca do łask

Jeśli znudził Wam się wszechobecny minimalizm – mamy dobrą wiadomość. Do łask wracają bogate, zdobione lampy w stylu art deco, głównie w mosiężnych wykończeniach – np. mosiężna lampa podłogowa Deborah lub lampa podłogowa Jordan. Piękne, cylindryczne abażury dodają mosiężnym lampom uroku i elegancji.

Lampa podlogowa Deborah mosiadz art deco z jedwabnym abazurem

Mosiężna lampa podłogowa Deborah w stylu art-deco z eleganckim, cylindrycznym abażurem

Mosiezna lampa podlogowa Jordan z aksamitnym abazurem

Mosiężna lampa podłogowa Jordan z eleganckim abażurem z aksamitu

W 2018 roku trendy w oświetleniu są więc wyjątkowo urozmaicone – jeśli więc ktoś zamierza niedługo urządzić mieszkanie, dom czy restaurację, na pewno ma w czym wybierać – zachęcamy do zabawy stylami i wybieranie nietuzinkowych rozwiązań 😉